Σάββατο 31 Δεκεμβρίου 2011

Ο Κακιούζης νίκησε Ματσόν και Κλαρκ!

Με τον Μιχάλη Κακιούζη να πραγματοποιεί ονειρεμένη εμφάνιση, η Ρόμα πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, επικρατώντας της Βενέτσια του Αντρέα Ματσόν και του Κίκι Κλαρκ(12 π.) με 89-80. Ο Ελληνας παίκτης ήταν ο κορυφαίο του γηπέδου, έχοντας 23 πόντους(5/5 τρίποντα!), 11 ριμπάουντ και μία ασίστ σε 32 λεπτά συμμετοχής, σκορπίζοντας ενθουσιασμό στο κοινό των Ρωμαίων.

Η καλή βραδιά για τους συμπατριώτες μας συνεχίστηκε και στο Μιλάνο, όπου η Αρμάνι αν και τα χρειάστηκε απέναντι στην Αβελίνο, πήρε την πολύτιμη νίκη με 90-89, με τον Γιάννη Μπουρούση να μετράει 15 πόντους, εφτά ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 25 λεπτά συμμετοχής. Θετικός και ο Αντώνης Φώτσης, ο οποίος είχε 12 πόντους και τρία ριμπάουντ σε 20 λεπτά...

Η Σιένα παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, περνώντας νικηφόρα από το Τρεβίζο, με τον Νίκο Ζήση να έχει πέντε πόντους, ένα ριμπάουντ και δύο ασίστ σε τέσσερα λεπτά. Ο μοναδικός Ελληνας που γνώρισε την ήττα ήταν ο Λίνος Χρυσικόπουλος, καθώς η Καζέρτα κέρδισε τη Μπιέλα, με τον Έλληνα παίκτη να πετυχαίνει τέσσερις πόντους και να μοιράζει τρεις ασίστ σε 18 λεπτά αγώνα.