Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2011

Νίκησε η Γκραν Κανάρια του Μπράμος

Προσθήκη λεζάντας
Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Γκραν Κανάρια, που «πέρασε» με το ευρύ 70-89 από την έδρα της Βαγιαδολίδ για την 12η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Aπό το Superbasket.gr!

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Μάικ Μπράμου έφτασε τις 5 νίκες στην ACB αφήνοντας στην τελευταία θέση τους γηπεδούχους με μόλις 2 νίκες και 10 ήττες. Ο Έλληνας γκαρντ/φόργουορντ έμεινε στους 7 πόντους στα 20 λεπτά που έπαιξε ωστόσο «όλα τα λεφτά» για τους νικητές ήταν ο Χάινς με 35! Πολύ καλός και ο γνωστός μας Σπένσερ Νέλσον με 12 πόντους ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάρτιν με 13.

Εύκολο απόγευμα είχε η Ρεάλ Μαδρίτης που επικράτησε άνετα της Μανρέσα με 83-61. Έτσι οι «Μαδριλένοι» έφτασαν τις 10 νίκες (σε 12 παιχνίδια) ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στις 5 με 7 ήττες. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν ο Μίροτιτς με 20 πόντους, με τον Ρέγες να προσθέτει 14.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση η Μάλαγα πήρε τη νίκη με 89-88 εντός έδρας κόντρα στη Μπανταλόνα. Πρώτος σκόρερ για την αντίπαλο του Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα ήταν ο Ζόριτς με 20 πόντους ενώ πολύ καλός ήταν και ο Πέριτς με 18. Από την Μπανταλόνα ξεχώρισε ο Γέλινεκ σημειώνοντας 25 πόντους, με τον Γέτερ να προσθέτει 16.