Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2011

Σούπερ ο ΚΑΟΔ, διέλυσε την Καβάλα 81-58!

Ναι μεν μετράει έξι ήττες στην Α1 (οι πέντε εκτός) ωστόσο ο ΚΑΟΔ έδειξε ότι τουλάχιστον στην έδρα του μπορεί να παίρνει νίκες αφού μετά τον Άρη επικράτησε και της Καβάλας με 81-58! Από το Superbasket.gr!

Το παιχνίδι ήταν "ντέρμπι" μόνο στην πρώτη περίοδο αφού από δεύτερο δεκάλεπτο και μετά η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη ανέβασε την διαφορά και διατηρούσε σταθερά ένα προβάδισμα κοντά στους 10 πόντους. Τελικά με την διαφορά να ανεβαίνει ακόμα και στους 20 στην στο τελευταίο δεκάλεπτο (71-51) ο ΚΑΟΔ έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη με 81-58, παίρνοντας παράλληλα και "καλή" διαφορά για την περίπτωση που υπάρξουν ισοβαθμίες.

Το ματς:

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο με την μεγαλύτερη διαφορά να είναι οι τέσσερις πόντοι (16-12 μετά από καλάθι του Χαραλαμπίδη) υπέρ των γηπεδούχων. Τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την μικρότερη διαφορά για την ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη (20-19).

Η Καβάλα κατάφερε στις αρχές της δεύτερης περιόδου με τρίποντο του Τέιλορ να κάνει το 22-26 αλλά σ' εκείνο το σημείο ο Τσέρανιτς πήρε στις "πλάτες" του τον ΚΑΟΔ και με 7 συνεχόμενους πόντους έκανε το σκορ 29-26 (15'). H διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει και με βολές του Χαραλαμπίδη στο 17' πέρασε για πρώτη φορά τους 10 πόντους (39-28) υπέρ των γηπεδούχων. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 44-35 για τους δραμινούς.

Στους ίδιους ρυθμούς συνέχισε ο ΚΑΟΔ στο τρίτο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Ζάρα στο 23' ανέβασε την διαφορά στους 12 (51-39). H φιλοξενούμενοι του Δημήτρη Πρίφτη με 5 αναπάντητους πόντους κατάφεραν στο 26' να μειώσουν στους 6 την διαφορά (55-49). Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια κατάφεραν να φέρουν ξανά τη διαφορά στα επίπεδα του πρώτου μέρους με την περίοδο να ολοκληρώνεται υπέρ τους με 62-51.

Εντυπωσιακός ήταν ο ΚΑΟΔ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου που με σερί 11-0 έφτασε την διαφορά στους 22 πόντους (73-51) 5 λεπτά πριν το τέλος του ματς.  Tίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μια πολύ σημαντική νίκη με 81-58

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 44-35, 62-51, 81-58
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 6, Καρύδας 5 (1), Χαραλαμπίδης 25 (4), Αθηναίου 2, Μίτσελ 2, Κιτσούλης, Τσέρανιτς 13, Ζάρας 6 (1), Μπάβτσιτς 13 (1), Κακαρούδης 9 (1), Μπένας, Στυλίδης.
ΚΑΒΑΛΑ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 3 (1), Αγγελόπουλος 2, Τέιλορ 20 (2), Στεφανίδης 7, Πιεβάλιτσα, Γεωργάκης, Κοστόφ 12 (1), Καραποστόλου 3 (1), Σίμτσακ, Ο' Μπράιαντ 11 (1).