Τρίτη 13 Δεκεμβρίου 2011

Πικρό αντίο του ΠΑΟΚ, ήττα απ' τη Ρίγα με 76-81

Έχασε κρίσιμη βολή ο Καλαμπόκης
Πικρό αντίο στο EuroCup είπε ο ΠΑΟΚ μία αγωνιστική πριν από το τέλος της πρώτης φάσης καθώς ηττήθηκε μπροστά στο κοινό του για δεύτερη φορά από τη λετονική Ρίγα με 81-76. Ετσι έμεινε στους 6 βαθμούς, δύο λιγότερους από τη Ρίγα και ο αγώνας της τελευταίας αγωνιστικής την ερχόμενη Τρίτη στη Γαλλία με την επίσης ήδη αποκλεισμένη Σολέ θα είναι τυπικής διαδικασίας.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αιφνιδιάσει την πρωταθλήτρια Λετονίας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και με απανωτά καλάθια κατάφερε να προηγηθεί με διαφορά… πρόκρισης (+9) 11-2 δηλαδή μετά από κάτι λιγότερο από πέντε λεπτά αγώνα.

Η Ρίγα όμως δεν άργησε να βρει τα πατήματά της. Με καθοδηγητή τον Κέρτις Μίλατζ και σκόρερ τον βετεράνο σκόρερ Κριστάπς Γιανιτσένοκς απάντησε με ένα πολύ γρήγορο 13-6 σερί σε δυόμιση λεπτά αγώνα και πλησίασε στο καλάθι (17-15 στο 7ολεπτό) για να κλείσει το δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ προηγούμενο 21-20.

Ο "δικέφαλος" κράτησε το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το 12ολεπτό αφού σε εκείνο το σημείο "μπαράζ" από τρίποντα των Σάντις Βάλτερς (27-28) και Κέρτις Μίλατζ έδωσαν στη Ρίγα την ευκαιρία να προσπεράσει για πρώτη φορά με σερί 8-0 και να μην κοιτάξει ποτέ ξανά πίσω. Η Λετονική ομάδα στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Σιμς ανέβασε τη διαφορά στους 7 (37-44) και κράτησε αυτή την απόσταση ασφαλείας μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (39-46).

Ο ΠΑΟΚ με τον JR Γκίντενς έδειξε στο πρώτο δίλεπτο της τρίτης περιόδου πρόθεση να επιστρέψει στο ματς μειώνοντας σε απόσταση βολής (45-48) όμως αυτό το κρεσέντο δεν είχε συνέχεια. Η Ρίγα έχοντας πολύ καλές επιθετικές επιλογές άρχισε αργά αλλά σταθερά να ανεβάζει ξανά τη διαφορά και να τη φτάσει ακόμη και στους 12 πόντους (51-63) στο 28ο λεπτό. Η ομάδα του Μαρκόπουλου με τον Μάρκους Γκόρι να αναλαμβάνει δράση στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου κατάφερε πάντως να "συμμαζέψει" τη διαφορά στους 6 πόντους με 6-0 σερί (57-63).

Στην τελευταία περίοδο η ελληνική ομάδα δίνοντας έναν πιο γρήγορο ρυθμό στον αγώνα αφού τα περιθώρια είχαν στενέψει και το επιθυμητό +13 φάνταζε άπιαστο όνειρο, κατάφερε να μειώσει ακόμη περισσότερο τη διαφορά. Πλησίασε 63-67 στο 34ο λεπτό με τον Δήμο Ντικούδη να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες και 68-70 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε με τους Γιαννακίδη και Γκόρι.

Στα τελευταία τρία λεπτά ο αγώνας απέκτησε άγρια ομορφιά με τον ΠΑΟΚ να πασχίζει με νύχια και με δόντια να κάνει το προσπέρασμα αλλά τη Ρίγα να κρατάει το προβάδισμα χάρη στην ευστοχία της στις βολές. Ο Γιάννης Καλαμπόκης μείωσε στο καλάθι (72-74) με βολές 1'15" πριν το τέλος αλλά ο πρώην παίκτης του Πανιώνιου και της Καβάλας Αντάνας Καβαλιάουσκας απάντησε άμεσα (72-76).

Ξανά ο Καλαμπόκης με γκολ-φάουλ στα 38 δευτερόλεπτα μείωσε στον πόντο (75-76) αλλά ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ στα 17 δευτερόλεπτα μετά από άστοχο σουτ τριών πόντων του Γιανιτσένοκς έδωσε την ευκαιρία στον Μίλατζ με 1/2 βολές να κάνει το 75-77. Αμέσως μετά, δε, ο Καλαμπόκης αστόχησε σε μία βολή στα 15 δευτερόλεπτα και ο Γιανιτσένοκς με 2/2 βολές σε 11" έκανε το 76-79 με τον ΠΑΟΚ να υποπίπτει σε ένα ακόμη λάθος (από τον Γκόρι), λάθος το οποίο στέρησε από τον δικέφαλο την ευκαιρία να διεκδικήσει έστω την ισοφάριση.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 39-46, 57-63, 76-81.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 13, Στίγκερς 6, Αράπης, Γκόρι 18, Ντικούδης 11, Καλαμπόκης 10, Ράιτ 4, Γιαννακίδης 5, Καλλές 9, Καλαμπάκας, Τσακαρέλης.
ΡΙΓΑ (Μπουτάουτας): Πέρι 4, Γιάχοβικς, Βάλτερς 10, Γιανιτσένοκς 21, Μπερζίνς 12, Καβαλιάουσκας 11, Μίλατζ 12, Κέιν 2, Σιμς 4, Μπερτάνς 5.

Πηγή: Basketblog.gr