Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2011

Επτά στα οκτώ ο Κολοσσός - κέρδισε και τον ΠΑΟΚ!

Με ένα εκρηκτικό τρίτο 10λεπτο ο Κολοσσός παρέσυρε και τον ΠΑΟΚ φτάνοντας στην έβδομη νίκη (76-67) στο πρωτάθλημα σε οκτώ αγώνες! Από το Basketnet.gr!
Ο Άγγελος Τσάμης και ο Σκότι Χόπσον «χόρεψαν» τον «δικέφαλο» στο Βενετόκλειο γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο. Στο πρώτο ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Δήμο Ντικούδη που δεν είχε αντίπαλο ο ΠΑΟΚ είχε το «πάνω χέρι» (34-39 στο 20’), καθώς ο Μάρκους Γκορί έβαζε «πλάτη» σε άμυνα και επίθεση προκαλώντας «πονοκέφαλο» στον Βασίλη Φραγκιά που δεν είχε τρόπο να περιορίσει την δράση των δυο έμπειρων ψηλών του ΠΑΟΚ. Όμως, στην επανάληψη, ο Άγγελος Τσάμης και ο Σκότι Χόπσον έδωσαν το σύνθημα της αντεπίθεσης. Αρχικά ο Ρασάντ Ράιτ έδωσε στον «δικέφαλο» ένα προβάδισμα 8 πόντων (34-42 στο 21’), αλλά σε 8 λεπτά οι Ροδίτες «έτρεξαν» ένα σερί 29-6 μετατρέποντας το σκορ σε 63-48 (στο 29’) και εκεί κρίθηκαν όλα, αφού στην συνέχεια η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα να αντιστρέψει την εις βάρος της κατάσταση και γνώρισε την ήττα. Ότι κι αν δοκίμασε στην τελευταία περίοδο ο Μαρκόπουλος δεν πέτυχε, καθώς Τσάμης και Χόπσον σκόραραν με κάθε τρόπο.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 34-39, 63-50, 76-67.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 2, Χάτεν 11 (1 τριπ.), Καλαϊτζής, Πάνος 2, Γεωργαλής 2, Ασημακόπουλος 8, Μπόικιν 10 (2 τριπ.), Χαρίσης 8, Τσάμης 16 (9 ριμπ., 5 ασίστ, 2 κλεψ.), Χόπσν 17 (3 τριπ.).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 2, Στίγκερς 2, Γκορί 12 (1 τριπ., 10 ριμπ.), Ντικούδης 21, Καλαμπόκης 14 (1 τριπ.), Αντριουσκεβίτσιους 3, Ράιτ 3 (1 τριπ.), Γιαννακίδης 10 (2 τριπ.), Καλλές.