Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2011

"Διπλό" του Ρεθύμνου μέσα στο Περιστέρι

Η πρώτη «μπαλοθιά» εκτός έδρας του Ρεθύμνου έπεσε στο Περιστέρι, όπου οι Κρητικοί καθάρισαν εύκολα 62-75 τους «κυανοκιτρίνους». Aπό το Basketnet.gr...

Ο Στέργιος Κουφός αιφνιδίασε τους Περιστεριώτες, επιλέγοντας να… σκάσει τους πλέι μέικερ των γηπεδούχων με πρες σε όλο το γήπεδο και άμυνα ζώνης. Οι Κρητικοί επέβαλλαν τον ρυθμό τους απόλυτα στο ματς και με τους Πέτγουεϊ, Κρίστμας και Ράιτ να οδηγούν στο σκοράρισμα ξέφυγαν 13-18 στο 10΄. Ο Αργύρης Πεδουλάκης προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα αλλά η κακή απόδοση των Ελλήνων παικτών του όπως και η αφλογιστία του Ρόμπι, δεν του άφησε πολλά περιθώρια αισιοδοξίας. Στο 16’ οι Περιστεριώτες έφεραν πρόσκαιρα το ματς στα ίσα (28-28), όμως με σερί 8-0 το Ρέθυμνο πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 8 πόντων (28-36).
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί. Με εξαιρετικό τον Κρίστμας, ανέβασαν τη διαφορά στους 12 πόντους στο 29’ (42-54) ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με 45-54. Το Περιστέρι προσπάθησε να αντεπιτεθεί στην τελευταία περίοδο, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να πλησιάσει στους πέντε πόντους (59-64) στο 35’. Κάπου εκεί το… λόγο πήρε ο Πέτγουεϊ και με μία τρίποντη βόμβα και ένα κάρφωμα έγραψε το 59-69 στο 37’ δίνοντας τη χαριστική, ουσιαστικά βολή στην ομάδα των δυτικών προαστίων. Ο Πεδουλάκης πήρε τάιμ άουτ όμως στην επιστροφή των παικτών στο παρκέ ο Κρίστμας χτύπησε από τα 6.75 μ. εις διπλούν (59-75) με αποτέλεσμα ο υπόλοιπος χρόνος να κυλήσει για… διαδικαστικούς λόγους. Μετά το τέλος του ματς κάποιοι… ανεγκέφαλοι οπαδοί του Περιστερίου, επιτέθηκαν φραστικά αλλά και με ρίψεις καφέδων, στους παίκτες του Ρεθύμνου, εκφράζοντας με αυτόν τον τρόπο τα παράπονα τους για τη… διαιτησία!

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 28-36, 45-54, 62-75.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 5(1), Καυκής, Γιαννόπουλος 3(1), Μπόατενγκ 11, Σκοτ 11(3), Έντουαρντς 14, Πέτρουλας 4, Ρόμπι 5(1), Μότσνικ 9(1).
ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Κρίστμας 24 (4), Κούμουλος, Παπανικολάου 3(1), Ράιτ 13(1), Καλλινικίδης, Δορκοφίκης 1, Τζόνσον 8(2), Λάτοβιτς 5(1), Πέτγουεϊ 21(3), Κατσαρές.