Σάββατο 5 Νοεμβρίου 2011

Ντικούδης και Γκορί οδήγησαν τον ΠΑΟΚ

Ακούραστος ο Δήμος Ντικούδης και μαζί του και ο Μάρκους Γκορί, οδήγησαν, με τη βοήθεια και του Μιχάλη Γιαννακίδη τον ΠΑΟΚ στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α1, με 84-70 επί του μαχητικού Ηλυσιακού.
Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 10-2 στο 3' και 14-5 στο 5΄ αλλά μετά ο Κασελάκης έβαλε συνεχείς πόντους για να μειώσει ο Ηλυσιακός σε 27-25 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Ο Έλληνας φόργουορντ των φιλοξενούμενων έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 33-31, αλλά σε εκείνο το σημείο μίλησε η κλάση των Γιάννη Καλαμπόκη και Δήμου Ντικούδη. Οι δύο Έλληνες του ΠΑΟΚ βοήθησαν την ομάδα τους να τρέξει ένα επιμέρους 17-2 και έτσι να περάσει μρποστά για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (48-35) στο 16', αλλά ο Ηλυσιακός "απάντησε" αμέσως και με δικό του επιμέρους σκορ 9-2 μάζεψε τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (50-44).
Στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ ήθελε, κυρίως με τον Γκορί, να τελειώσει το ματς, αλλά ο Ηλυσιακός δεν τον άφηνε. Οι φιλοξενούμενοι με τον Χατζή και τον Γκάρντνερ δεν έχαναν την επαφή με το σκορ και άγχωναν τον ΠΑΟΚ με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 50-44 υπέρ των γηπεδούχων.
Στην τελευταία περίοδο, Στίγκερς και Γκορί έδωσαν βοήθειες σε Γιαννακίδη και Ντικούδη και έτσι η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουκου έφτασε στο +10 (78-68) στο 37' και κάπου εκεί το ματς τελείωσε με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη.
Δεκάλεπτα: 27-25, 50-44, 65-60, 84-70. Οι συνθέσεις:
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 1 (4ριμπ, 2ασ), Στίγκερς 7 (1τριπ, 2ριμπ), Αράπης, Γκορί 23 (3τριπ, 3ριμπ), Ντικούδης 21 (6ριμπ, 3ασ), Καλαμπόκης 9 (2ριμπ, 3ασ), Αντριουσικεβίτσιους, Ράιτ 1 (4ριμπ), Γιαννακίδης 16, Καλλές 6, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης.
Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Σπανός, Ματαλόν 6, Τζόνσον, Τόντιτς 9 (7ριμπ), Χάρντινγκ 6 (1τριπ), Χατζής 11 (1τριπ), Αποστολίδης 2, Τόμπσον 8 (0/7τριπ), Γκάρντνερ 9, Κασελάκης 17 (3τριπ), Τσαπρούνης, Γαλιώτος 2.
Πηγή: Superbasket.gr

* Στους άλλους αγώνες η Καβάλα κέρδισε με τον Ο' Μπράιαντ πρωταγωνιστή 70-59 μέσα στο Μαρούσι (13 ο Κόμματος) και ο Ολυμπιακός 97-84 μέσα στο Ρέθυμνο, σε έναν ωραίο αγώνα.