Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2011

Αήττητος ο Κολοσσός, διπλό στην Γλυφάδα σε 3 παρατάσεις!

Το αήττητο του Κολοσσού Ρόδου δεν διακόπηκε ούτε στη Γλυφάδα όπου χρειάστηκαν τρεις παρατάσεις προκειμένου να ξεχωρίσει ο νικητής! Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά χαμογέλασε έπειτα από μια μάχη 55 λεπτών κερδίζοντας 93-84, κι ενώ ο Ίκαρος έχασε κάμποσες ευκαιρίες να πάρει την πρώτη του φετινή νίκη στο πρωτάθλημα!

Κατ’ αρχάς στην α΄παράταση κι ενώ η κανονική διάρκεια είχε λήξει ισόπαλη 63-63, με το σκορ στο 73-71 με 7 δεύτερα για το τέλος, ο Λάζαρος Αγαδάκος έχασε δύο βολές, κι ο Καλαϊτζής με το δικό του εύστοχο ζευγάρι, έστειλε το ματς στη β’ παράταση με 73-73.
Ο Λιούμπιτσιτς έδειχνε να καθαρίζει για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη κάνοντας το 82-79 στο τέλος της δεύτερης παράτασης, ωστόσο ο ίδιος παίκτης υπέπεσε σε πρωτοφανές λάθος κάνοντας φάουλ στον Χάτεν πάνω στην τελευταία του προσπάθεια! Το καλάθι μπήκε, κι ο Αμερικανός του Κολοσσού ισοφάρισε με τη βολή 82-82 για να στείλει τον αγώνα σε τρίτη παράταση!!! Λεπτομέρεια: Αυτοί ήταν οι πρώτοι πόντοι του Χάτεν στο ματς!
Οι γηπεδούχοι πλέον με κάκιστη ψυχολογία, έριξαν λευκή πετσέτα στο παρκέ στο τελευταίο πεντάλεπτο όπου ο Χάτεν πέτυχε άλλους έξι πόντους κι ο Ασημακόπουλος το τρίποντο για το 84-89 και με επιμέρους σκορ 11-2 η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά έκανε το 4 χ 4 και αυτή τη στιγμή βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας αφού ο Ολυμπιακός παίζει την Κυριακή κι ο Παναθηναϊκός έχει ρεπό!
Τα δεκάλεπτα: 18-13, 28-28, 45-44, 63-63 (καν. αγ.), 73-73 (α’ παρ.), 82-82 (β’ παρ.), 84-93 (γ’ παρ.). Οι συνθέσεις:
ΙΚΑΡΟΣ (Λυκογιάννης): Σένσλι 2, Κινγκ 18 (1), Κουμπούρας 9, Καράμπουλας 2, Πολυτάρχου, Τσιάρας, Λαρεντζάκης, Αγαδάκος 6, Μπέινς 7, Τζόνσον 29 (4), Λιούμποτσιτς 11 (1).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 15, Χάτεν 9, Καλαϊτζής 7 (1), Πάνος 3, Γεωργαλής 8, Ασημακόπουλος 15 (1), Μπόικιν 12, Χαρίσης 6, Τσάμης 10 (1), Χόπσον 8.