Τετάρτη 16 Νοεμβρίου 2011

Διαβάστε τι έγινε στην πρώτη ημέρα του Eurocup

Η Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης ξεκίνησε με το "δεξί" τις υποχρεώσεις της στη φάση των ομίλων του Eurocup, επικρατώντας της Τσεντεβίτα με 73-56. Ο Πάτρικ Μπέβερλι και ο Γιοτάμ Χαλπερίν ήταν οι κορυφαίοι της ρωσικής ομάδας και οδήγησαν την Σπαρτάκ στη νίκη στον εναρκτήριο αγώνα των ομίλων του Eurocup.
Ο Μπέβερλι πέτυχε 21 πόντους ενώ ο Γιοτάμ Χαλπερίν φόρτωσε με 12 πόντους το καλάθι της Τσεντεβίτα, μοίρασε 4 ασίστ και μάζεψε 5 ριμπάουντ. Θετική και η παρουσία του Λουκά Μαυροκεφαλίδη ( 11π., 3ριμπ.). Για τους Κροάτες ο Όουενς και ο Ουόρεν σημείωσαν από 11 πόντους.

Ο Τόνι Πάρκερ πέτυχε 34 πόντους, μοίρασε 5 ασίστ και κατέβασε 5 ριμπάουντ και οδήγησε την Βιλερμπάν στην επικράτηση επί της Βαλένθια με 87-78. Για τους Ισπανούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Νικ Κέινερ-Μέντλεϊ που σημείωσε 19 πόντους.

Στον πόντο κρίθηκε η αναμέτρηση της Μπάνβιτ με τους Σκαϊλάινερς, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 73-72 έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Λανς Ουίλιαμς 20΄΄ πριν από την λήξη. Τη νίκη πανηγύρισε και η Άζοβμας που επικράτησε της Λε Μαν με 79-76. Οι Ουκρανοί έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους στην τρίτη περίοδο όταν και προηγήθηκαν στο σκορ με 68-57 (30') ενώ κατάφεραν να αντέξουν στην αντεπίθεση που εξαπέλυσε η Λε Μαν στη τελευταία περίοδο. Ο Γιούινγκ και ο Πετσέροφ πέτυχαν από 21 και 20 πόντους και οδήγησαν επιθετικά τους νικητές.  Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα: