Τετάρτη 23 Νοεμβρίου 2011

Ο Kill Bill πάλι έδρασε...

Ένας σεληνιασμένος Σπανούλης πήρε από το χέρι τον Ολυμπιακό και με 18 πόντους στην τέταρτη περίοδο τον οδήγησε στη νίκη επί της Μπιλμπάο με 88-81 για την Ευρωλίγκα. Καλοί επιθετικά, αλλά κακοί αμυντικά απέναντι στους Βάσκους για τρία δεκάλεπτα οι «ερυθρόλευκοι», που παρέμειναν σε τροχιά πρόκρισης με την τρίτη τους νίκη στον πρώτο όμιλο της Ευρωλίγκας. Εξαιρετικός και ο Χάινς με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ.
Εντυπωσιακός στην επίθεση, αλλά κάκιστος στην άμυνα, όπως ακριβώς και η Μπιλμπάο, ήταν ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος. Ο Άντιτς με 3/3 τρίποντα έδωσε το σύνθημα και η διαφορά έφτασε στους +10, 19-9, στα μέσα της πρώτης περιόδου. Οι Βάσκοι αντέδρασαν με τους Μουμπρού και Μπλουμς να «πυροβολούν» από μακριά και τον Ντ’ Ορ Φίσερ να «χτυπά» με πικ εν ρολ, με αποτέλεσμα να ψαλιδίσουν τη διαφορά στους δύο, 24-22. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό να έχει 5/8 δίποντα και 5/7 τρίποντα, αλλά να βρίσκεται μόλις σε απόσταση τριών πόντων από τους αντιπάλους του, 27-24.
Στα μέτρα του Βασιλειάδη
Ο Χάινς έδωσε επιθετικές λύσεις στον Ολυμπιακό, που συντηρούσε ένα ισχνό προβάδισμα στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου (31-29). Το run & gun παιχνίδι, που συνεχιζόταν εκατέρωθεν με αμείωτο ρυθμό, ταίριαξε γάντι στον Κώστα Βασιλειάδη, που δεν… συγκινήθηκε από το χειροκρότημα της εξέδρας και οδήγησε την ομάδα του στο προβάδισμα με 38-36. Με ένα ξέσπασμα του Σπανούλη ο Ολυμπιακός ανέκτησε τα ηνία (45-40), προτού ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 45-42.
Λίγη άμυνα παρακαλώ…
Ο Τζάκσον αφυπνίστηκε, ο Μουμπρού συνέχισε να δίνει λύσεις και η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη κατάφερε με ένα σερί 9-0 να περάσει με 57-52 μετά από πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ έφτασε μέχρι και το +6, 61-55, τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Οι «ερυθρόλευκοι» αντιλήφθηκαν καθυστερημένα πως μόνο βελτιώνοντας την άμυνά τους θα επέστρεφαν στο ματς. Το έκαναν και επωφελούμενοι από το σκοράρισμα του Χάινς κοντά στο καλάθι πλησίασαν στον πόντο (60-61).
Η ώρα του V-Span
ο ματς κρεμόταν σε μία κλωστή, όταν ανέλαβε δράση ο Βασίλης Σπανούλης. Ο φυσικός ηγέτης του Ολυμπιακού πήρε από το χέρι την ομάδα του και με 12 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου, έφερε το σκορ στο 79-70. Η άμυνα των παικτών του Ντούσαν Ίβκοβιτς ήταν-επιτέλους-αποτελεσματική δίνοντας ελπίδες ακόμη και για υπερκάλυψη του -15 του πρώτου αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν φτάνοντας στο 81-76 με τρίποντο του Τζάκσον δύο λεπτά πριν το φινάλε και στο -4, 82-78, ένα λεπτό αργότερα. Οι Βάσκοι πλησίασαν και στους τρεις, 84-81, με 33’’ να απομένουν για τη λήξη, αλλά η ψυχραιμία του Σπανούλη από τη γραμμή (86-81, στα 17’’) απομάκρυνε τον κίνδυνο και ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη, που τελικά ήρθε με 88-81.
Δεκάλεπτα:  27-24, 45-42, 60-61, 88-81
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς):  Χάινς 18 (7 ριμπ.), Λούκας 6, Άντιτς 13 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Σπανούλης 29 (6 ασίστ), Κέσελ 2, Πελεκάνος, Παπαδόπουλος 4, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 8, Μάντζαρης.
Μπιλμπάο (Κατσικάρης):  Τζος Φίσερ, Κρουπάλια, Τζάκσον 13, Μαυροειδής 4, Μπάνιτς 15, Μουμπρού 17, Ντ’ Ορ Φίσερ 9, Λόπεθ, Βασιλειάδης 7, Γκριμάου 2, Μπλουμς 14.
Διαιτητές: Λαμόνικα (Ιταλία), Βιατόρ (Γαλλία), Βοΐνοβιτς (Μαυροβούνιο).
(Πηγή: Sport-fm.gr)