Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2011

Mε Καλαμπόκη ο ΠΑΟΚ - Το Πανόραμα της Α1

Με τον Γιάννη Καλαμπόκη να κάνει μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ έκαμψε την αντίσταση του Ρεθύμνου και πήρε τη νίκη με 76-71 στο PAOK Sports Arena, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ.

Με 22 πόντους, όλους στο δεύτερο ημίχρονο, ο Καλαμπόκης οδήγησε τον ΠΑΟΚ στη δύσκολη νίκη επί του Ρεθύμνου. Ο γκαρντ του ΠΑΟΚ, που κατάφερε να καλύψει και το κενό του Ράιτ, είχε εξαιρετικά ποσοστά (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές) και η παρουσία του ήταν καταλυτική για να πάρει ο Δικέφαλος το ροζ φύλλο αγώνα. Άξιοι συμπαραστάστες του ήταν οι Γιαννακίδης (16 πόντοι, 5/8 τρίποντα) και Γκορί (14 πόντοι), ενώ οι Γκίντενς και Ντικούδης μάζεψαν από 10 και 8 ριμπάουντ αντίστοιχα.
Το Ρέθυμνο ήταν καλύτερο στο πρώτο μισό του αγώνα, με τον Ράιτ να πυρπολεί με εξαιρετικά ποσοστά, αλλά και με την άμυνά του να μπλοκάρει τα ατού του ΠΑΟΚ.
Τα δεκάλεπτα: 13-16, 35-39, 57-53, 76-71.
ΠΑΟΚ: Γκίντενς 8 (2), Στίγκερς 6 (1), Αράπης, Γκορί 14, Ντικούδης 10, Καλαμπόκης 22 (2), Γιαννακίδης 16 (5), Καλλές, Καλαμπάκας, Λιάπης, Αμπάρας, Τσακαλέρης
ΡΕΘΥΜΝΟ: Κρίστμας 20 (1), Κούμουλος, Παπανικολάου, Ράιτ 21, Τσόχλας 3 (1), Καλλινικίδης 2, Δορκοφίκης 5 (1), Τζόνσον 4, Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 11 (1), Δέδας, Κατσαρές 5. Διαιτητές: Σχινάς, Μητσόπουλος, Διαμαντής
 Μαρκόπουλος: «δύσκολο παιχνίδι»
Τις δυσκολίες που συνάντησε ο ΠΑΟΚ μέχρι να φτάσει στη νίκη αναφέρθηκε ο Σούλης Μαρκόπουλος μιλώντας μετά το τέλος του αγώνα με το Ρέθυμνο. Ο προπονητής του ΠΑΟΚ αναφέρθηκε και στα λάθη που έγιναν, αλλά και στις λεπτομέρειες που έδωσαν τη νίκη…
«Ηταν ένα δύσκολο παιχνίδι, το γνωρίζαμε κι έγινε ακόμη δυσκολότερο από την στιγμή που έλλειπε ο οργανωτής μας ο Ράιτ, που στο τελευταίο διάστημα έπαιζε καλό μπάσκετ. Τας πράγματα όμως έγιναν ακόμη πιο δύσκολα από την στιγμή που ξεκινώντας το παιχνίδι δεν κάναμε αυτά που είχαμε πει, με αποτέλεσμα να δεχτούμε 15 πόντους από λέι απ από έναν παίκτη. Τουλάχιστον καταφέραμε να το διορθώσουμε στη συνέχεια, κλείσαμε τους διαδρόμους, μας βοήθησε και ο Καλαμπόκης και φτάσαμε στη νίκη», τόνισε ο Σούλης Μαρκόπουλος και συνέχισε… «Υπάρχει κούραση στην ομάδα, αλλά πρέπει να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας. Είναι δύσκολο να παίζουν συνέχεια οι ίδιοι παίκτες…»

Το Πανόραμα της Αγωνιστικής

Ο Ίκαρος επικράτησε του ΚΑΟΔ με 79-68 και μετά από έξι αγωνιστικές γεύτηκε τη χαρά της νίκης, εν αντιθέσει με το Μαρούσι που μετράει μόνο ήττες. Ο  Πανιώνιος συνέχισε την πολύ καλή του πορεία επικρατώντας εκτός έδρας του Αμαρουσίου με 69-67 ενώ με νίκες συνέχισαν ο Ολυμπιακός και  ο ΠΑΟΚ, όπως και  ο Ηλυσιακός, που  κράτησε αλώβητη την έδρα του. Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα:

Ηλυσιακός - Περιστέρι 70-59
ΠΑΟΚ - ΑΓΟΡ               76-71
Μαρούσι - Πανιώνιος      67-69
Ίκαρος Καλλιθέας - ΚΑΟΔ  79-68
Oλυμπιακός - Κολοσσός Ρόδου 93-82