Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2011

Δύσκολα, αλλά 3η σερί νίκη για την Καβάλα!

Σκούρα τα βρήκε η Καβάλα απέναντι στον ΑΓΟΡ, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη, που είναι η 3η σερί με 60-57. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύθηκαν απέναντι στους κρητικούς, αλλά ήταν πιο ψύχραιμοι στο φινάλε και με τη δύναμη του κόσμου τους πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Το 15-11 της πρώτης περιόδου δείχνει την αστοχία των δύο ομάδων, που έδειχναν αγχωμένες στο ξεκίνημα. Το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά το ματς είχε μία άγρια ομορφιά, καθώς στο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν στον... πόντο (29-28). Η τρίτη περίοδος ήταν αυτή στην οποία κυριάρχησαν οι νεοφώτιστοι και προηγήθηκαν ακόμη και με 10 πόντους στο 24` (40-30). Με τον Καραποστόλου, όμως, κορυφαίο η Καβάλα μείωσε στο καλάθι (41-43) στο 30`. Στα δέκα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν, ο Ο`Μπράιαντ ανέβασε στροφές, οι κρητικοί έχασαν κάποια κρίσιμα καλάθια κι έτσι η Καβάλα έφτασε στη νίκη με 60-57. (Πηγή: Sport.gr)
Τα δεκάλεπτα: 15-11, 28-29, 41-43, 60-57.
Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 7(1), Γκάρισον 6, Αγγελόπουλος 14(2), Τέιλορ 8, Στεφανίδης 3(1), Γεωργάκης, Κοστόβ 6, Καραποστόλου 4, Σίμτσακ, Ο'Μπράιαντ 12.
Ρέθυμνο (Κουφός): Κρίστμας 21(5), Κούμουλος, Παπανικολάου, Ράιτ 2, Τσόχλας, Καλλινικίδης, Δορκοφίκης 6(2), Λάτοβιτς 3, Πέτγουεϊ 16, Δέδας 3(1), Κατσαρές 6.