Τρίτη 6 Δεκεμβρίου 2011

Άνετος, πάει για πρωτιά, ο Άρης!

Την τρίτη του σερί νίκη στο Eurocup πέτυχε ο Άρης, επικρατώντας άνετα τηυς Γκαστέρρα Φλέιμς στο Αλεξάνδρειο με 79-58. Οι παίκτες του Αλεξανδρή, με εξαίρεση κάποια νεκρά διαστήματα, κυρίως σε πρώτο και τρίτο δεκάλεπτο, είχαν πλήρως τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν άνετα στη νίκη. Πλέον ο Άρης ισοβαθμεί στην πρώτη θέση του ομίλου με τη Νίμπουργκ, η οποία υπέστη ήττα-σοκ από τη Ρουντούπις εντός έδρας με 80-83.

Ο αγώνας

Ο ΑΡΗΣ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού δεν δικαιολόγησε την καλύτερη άμυνα που έχει στη διοργάνωση, κάνοντας πολλά λάθη και έχοντας πρόβλημα στα ριμπάουντ (9-15 το σκορ, στο 6’).
Οι «κίτρινοι» γρήγορα όμως άρχισαν να βελτιώνουν την αμυντική τους λειτουργία και οδηγώντας τους παίκτες της Γκαστέρρα σε βεβιασμένες και άστοχες προσπάθειες, με σερί 7-0 πέρασαν μπροστά με (20-19) ενώ αύξησαν τη διαφορά στους τρεις (25-22) με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και με εξαίρεση ένα μικρό διάστημα πίεσης της Γκαστέρρα, ο ΑΡΗΣ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και ανέβασε τη διαφορά στους 11 (37-26 στο 15’).
Οι γηπεδούχοι πάτησαν ακόμα πιο πολύ το πόδι στο γκάζι, παίζοντας με μυαλό σε άμυνα και επίθεση. Ενδεικτικό είναι το 16-0 σερί που πραγματοποίησαν, με τους Ολλανδούς να έχουν ένα νεκρό διάστημα 4 λεπτών και 26 δευτερολέπτων. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο ημίχρονο σε 15 (48-33).
Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου θύμιζε αυτό του πρώτου. Ο ΑΡΗΣ μπήκε νωθρά, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με 5-0 σερί στους 10 (48-38 στο 24’). Μάλιστα τον πρώτο του πόντο ο ΑΡΗΣ στην τρίτη περίοδο τον σημείωσε με τον Τζέιμς στο 25’ (49-38).
Η Γκαστέρρα, ευτυχώς για τον ΑΡΗ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την μέτρια παρουσία των γηπεδούχων, οι οποίοι διατήρησαν μια διαφορά ασφαλείας (57-43 το τρίτο δεκάλεπτο).
Στην τέταρτη περίοδο εμφανίστηκε ξανά στο παρκέ ο πολύ καλός ΑΡΗΣ του δευτέρου δεκαλέπτου και με σερί 10-1 στα πρώτα τρία λεπτά εκτόξευσε τη διαφορά στους 24 (68-44).
Η «κιτρινόμαυρη μηχανή» συνέχισε να δουλεύει σε υψηλές στροφές φτάνοντας με το σκορ να είναι 73-44 στο 36’.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα ξέσπασα δτη διάρκεια του οποίου μείωσαν στους 18 (75-57), ήταν όμως ήδη αργά, με τον ΑΡΗ να παίρνει την νίκη (79-58).
Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 25-22, 48-33, 57-43, 79-58.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΑΡΗΣ (Αλεξανδρής): Μαυραΐδης 8, Κερούς 11, Ταπούτος 14, Τζέιμς 13, Τσαϊρέλης 2, Ντέιβις 6, Κρούσιτς 4, Μποχωρίδης 3, Μπόγρης 6, Μόλντροου 10, Τσαλδάρης 2, , Δήμας,.
Γκαστέρρα Φλέιμς (Σάλεμ): Γουέσμπι 11,  Ντε Ρανταμί 4, Βάν Ντέν Άρκ, Ντε Ρός 1, Ντορισό 4, Τίβκενς 1, Βαν Σάικ, Μπέλ 17, Μακ Κλίρι 2 , Βίατ 14 , Ντεφάρες 4 ,  Βόορν.