Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2011

Σούπερ Τέιλορ, θρίαμβος Καβάλας, 75-60 τον ΠΑΟΚ

Η Καβάλα επικράτησε στην Καλαμίτσα του ΠΑΟΚ με 75-60 και πήρε θριαμβευτικά το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα το οποίο είχε την υπογραφή του Μάικ Τέιλορ (25π.).

Με ένα ξέσπασμα στα  τελευταία τρία λεπτά της πρώτης περιόδου ο Δικέφαλος κατάφερε και  ξέφυγε ακόμα και  με διαφορά εννέα πόντων. Η Καβάλα όμως δεν τα παράτησε. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Καβάλα μάζεψε την διαφορά ενώ στην τρίτη περίοδο πήρε και το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο διεύρυνε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στα πρώτα επτά λεπτά της αναμέτρησης  οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με καμία από τις δύο  να μην  μπορεί να ξεφύγει.  Τρία λεπτά πριν την λήξη της πρώτης περιόδου κι ενώ το  σκορ ήταν 10-11 ο ΠΑΟΚ έτρεξε σερί 8-0 και  απόκτησε μια διαφορά εννέα πόντων (10-19, 9'). Η συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Δικέφαλο να προηγείτο 21-14.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Γκίντενς με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους δέκα πόντους.  Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτης όμως, κατάφερε και μάζεψε την διαφορά μείωσε στον  πόντο (28-29, 17') έπειτα από  μία εύστοχη βολή του Σωτήρη Καραποστόλου.  Ο ΠΑΟΚ  ανέβασε ξανά την διαφορά στους εννιά πόντους (28-37, 18') αλλά  έξι  προσωπικοί πόντοι του Μάικ Τέιλορ διαμόρφωσαν το 34-37 που ήταν και  το αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Με το καλύτερο δυνατό  τρόπο ξεκίνησε η τρίτη περίοδος για την Καβάλα. Οι γηπεδούχοι και  με σερί 8-0 πέρασε μπροστά στο 23' με 42-37 ενώ στο 26' ο Γκάρισον έστειλε την Καβάλα στο συν επτά (47-40). Ο ΠΑΟΚ δεν παρέδωσε τα όπλα και  με δύο εύστοχες βολές του Γκόρι μείωσε σε 52-51 (29'), αλλά η Καβάλα με εύστοχο σουτ τριών πόντων του  Πάσαλιτς έκλεισε το  δεκάλεπτο στο συν τέσσερα (55-51).

Ο Πάτρικ  Ο' Μπράιαντ  με την  έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου πέτυχε τέσσερις πόντους και ανέβασε την διαφορά στους οχτώ πόντους 59-51.  Οι γηπεδούχοι κατάφεραν και διατήρησαν την διαφορά ενώ   ένα τρίποντο του Καραποστόλου και δύο  βολές του Τέιλορ έστειλαν την Καβάλα στο  συν 13 (71-58), 1:45" πριν από την λήξη, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη.
Δεκάλεπτα: 14-21, 34-37, 55-51,  75-60
Kαβάλα (Πρίφτης):  Πάσαλιτς 13 (3/3τρ.), Γκάρισον 6 (8ριμπ.), Αγγελόπουλος, Τέιλορ  25 (2τρ., 4ριμπ), Στεφανίδης 4, Κοστόφ 9 (1τρ.), Καραποσόλου 7 (1τρ.), Ο' Μπράιαντ 10 (7ριμπ.,).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 11 (1τρ., 9ριμπ.), Στίγκερς 2, Αράπης, Γκόρι 11 (1τρ.), Ντικούδης 15 (1τρ.), Καλαμπόκης 6, Αντιρουσκεβίτσιους 4, Ράιτ 5 (1τρ.), Καλλές, Τσακαλέρης.
Πηγή: Superbasket.gr