Τρίτη 14 Δεκεμβρίου 2010

Βαρδ-Άρης στην Ουκρανία!

Πηγή: Sportfm.gr
Με «όπλο» του την εκπληκτική ευστοχία έξω από την γραμμή των 6,75 (71% με 10/14) και με κορυφαίους τους Τάκερ, Ταπούτο και Χαραλαμπίδη, ο Άρης επικράτησε 82-77 της Αζόβμας για την 5η αγωνιστική του Eurocup πέτυχε την τέταρτη νίκη του στην διοργάνωση και εξασφάλισε την πρωτιά στον όμιλο.
Τα «ρέστα» τους έπαιζαν οι Ουκρανοί που μόνο στο τέλος απείλησαν την ομάδα του Ντρούκερ και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά.
Ντέρμπι ήταν το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Άρης με 7 πόντους του Ντάνστον προηγήθηκε 11-9 και στη συνέχεια ένα τρίποντο του Τάκερ και ένα καλάθι του Τάκερ έφερε την διαφορά στο +5 (16-11). Οι Ουκρανοί αντέδρασαν, έκαναν ένα σερί 8-0 και πέρασαν μπροστά με 3 πόντους (19-16). Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο +2 για τους «κίτρινους» (24-22).
Οι παίκτες του Ντρούκερ μπήκαν δυνατά στην δεύτερη περίοδο και με ένα γρήγορο σερί 6-0 προηγήθηκαν 30-22. Η Αζόβμας μείωσε σε 33-30 και μετά ακολούθησαν δύο σερί. 8-0 για τον Άρη (41-30) και 9-2 για τους γηπεδούχους (43-39).
Η περίοδος έληξε με τον Άρη μπροστά 43-39, με τον Χαραλαμπίδη να πετυχαίνει 11 πόντους και να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής σε αυτό το διάστημα. Τα άσχημα ποσοστά των παικτών του Ντρούκερ στα δίποντα (30%) ισοσκελίζοντας από το καταπληκτικό 83% στα τρίποντα.
Με όπλο τα τρίποντα και με κορυφαίους στην τρίτη περίοδο τους Ταπούτο και Χατζηβρέτα ο Άρης πήρε προβάδισμα 13 πόντων (59-46). Οι Ουκρανοί δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις, οι «κίτρινοι» κρατούσαν εύκολα το προβάδισμα με διψήφια διαφορά και έκλεισαν την περίοδο στο +11 (65-54).
Οι παίκτες του Ντρούκερ χαλάρωσαν στην τέταρτη περίοδο και οι Ουκρανοί ροκάνισαν την διαφορά, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τέλος, με τον Άρη να παίρνε τη νίκη με 82-77.
Τα δεκάλεπτα: 22-24, 39-43, 54-65, 77-82
Αζόβμας (Γιαρούτις): Κάρι 6, Σκούτλιενικ 6(2), Μπομπρόφ, Όουενς 11, Μπάιντα 2, Ίβσιν 2, Αλεξάντερ 7(1), Πάσαλιτς 6, Πουστοζβόνοφ 11(1), Χάους 11(2), Τόμας 15(1)
Άρης (Ντρούκερ): Ντάνστον 11, Ταπούτος 14(2), Τσαϊρέλης, Χατζηβρέτας 11(2), Μπράουν 5(1), Χαραλαμπίδης 13(1), Σκορδίλης, Μπορόβνιακ 10, Χρυσικόπουλος, Σλούκας, Τάκερ 18(4)
Διαιτητές: Μάρισιτς (Σερβία), Μάντιλα (Φινλανδία), Ντραγκόγιεβιτς (Μαυροβούνιο). Γήπεδο: «Azovmash Arena».