Σάββατο 29 Δεκεμβρίου 2012

Νίκησε Ζαλγκίρις και προβλήματα (67-66) ο ΠΑΟ!

Με το δεξί ο ΠΑΟ στην Ευρωλίγκα

Παρά την απουσία του Σοφοκλή Σχορτσανίτη και ουσιαστικά του Δημήτρη Διαμαντίδη (έπαιξε 4’), ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 67-66 τη Ζαλγκίρις Κάουνας μετά από ένα συναρπαστικό ματς και ξεκίνησε νικηφόρα την πορεία του στο ΤΟΠ 16 της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» έκαναν εξαιρετικό πρώτο μέρος, με μεγάλη ευστοχία έξω από τα 6.75, όμως στο δεύτερο ήταν κακοί επιθετικά, έχασαν πολλά ριμπάουντ και οι Λιθουανοί άγγιξαν τη νίκη, η οποία κρίθηκε στα σημεία και σε ένα άστοχο σουτ του Ντάριους Λαβρίνοβιτς στην εκπνοή. Μάικ Μπράμος και Τζέισον Καπόνο έκαναν μεγάλη ζημιά στη Ζαλγκίρις με 9/15 τρίποντα

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε καλύτερα (3-7), όμως με όπλο την άμυνά του ο ΠΑΟ την κράτησε άποντη για τέσσερα λεπτά και με σερί 10-0 προηγήθηκε 13-7. Με τον Γκιστ να βοηθά αμυντικά, οι «πράσινοι» έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +9 (22-13), με τρίποντο του Μπράμου στην εκπνοή.

Με όπλο τα τρίποντα η Ζαλγκίρις μείωσε σε 25-23, όμως το σόου του Καπόνο είχε ξεκινήσει. Με 4/5 τρίποντα και ένα δίποντο του Αμερικανού «μπόμπερ» (14 πόντοι σε εξίμισι λεπτά!) ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 38-23. Το ημίχρονο βρήκε τον ΠΑΟ μπροστά με 42-33, έχοντας πετύχει 9/16 τρίποντα και μετρώντας 11 ασίστ.

Η άμυνα των «πρασίνων» ήταν χαλαρή, οι επιθετικές επιλογές τους κακές και οι Λιθουανοί με σερί 2010 μείωσαν σε 45-43. Τα τρίποντα του Μπράμος (5/8) κράτησαν όρθιο τον Παναθηναϊκό, ο οποίος παρά τη χαμηλή παραγωγικότητα στο τρίτο δεκάλεπτο (11π.) έφτασε στο 30’ με +5 (54-49).

Το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν εξίσου κακό για την ομάδα του Πεδουλάκη και η Ζαλγκίρις ισοφάρισε 56-56. Το «μπλακ άουτ» του ΠΑΟ συνεχίστηκε, τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ ήταν μεγάλη πληγή και με τρίποντο του Πόποβιτς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 58-62. Μπανκς και Λάσμε έφεραν το ματς στα ίσια (66-66). Ο Λάσμε με 1/2 βολές έγραψε το 67-66 και στη συνέχεια ο Λαβρίνοβιτς αστόχησε εξ επαφής και ο Πόποβιτς, στα 28’’, έβγαλε την μπάλα εκτός παρκέ.  Στα 6.7’’ ο Μπανκς, αφού κακώς κράτησε την μπάλα τόσο πολύ, έκανε επιθετικό φάουλ και στην τελευταία επίθεση ο Λαβρίνοβιτς αστόχησε.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 43-33, 54-49, 67-66.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπράμος 15 (5/8τρ., 5ρ.), Ματσιούλις 7 (1), Καπόνο 16 (4), Ούκιτς 2 (8ασ.), Λάσμε 14, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 3 (1), Γκιστ 2, Μπανκς 8 (1).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Ντάρντεν 12 (2), Τζάαμπερ 8, Πόποβιτς 6 (2), Ντ. Λαβρίνοβιτς 4, Γιανκούνας 9 (1τρ., 6ρ.), Καουκένας, Ντέλας, Κουζμίνσκας 7 (1), Λαφαγιέτ 7 (1), Κ. Λαβρίνοβιτς 13 (3).

Δηλώσεις, περισσότερο ρεπορτάζ και Βίντεο με στιγμιότυπα των αγώνων της Ευρωλίγκα, στο Basketplus.gr